Akvaristika keyboard_arrow_right Akvaristika keyboard_arrow_rightVýběr domácího akvária

Výběr domácího akvária
Rozhodli jste se do svého domácího interiéru zakomponovat veliké moderní akvárium, jehož obsah vám bude dělat každý den radost? Potom se vám možná hodí náš stručný návod, jak se dopracovat k velikostně ideálnímu akváriu a na jaké komponenty není radno z hlediska správné funkčnosti zapomínat.
Akvárium, to není jen několik skleněných desek slepených k sobě. Jde o velice důmyslné konstrukční zařízení, které musí nést váhu mnoha desítek litrů vody, v závislosti na rozměrech a tvoří zároveň propracovaný a v mnoha případech také samostatně fungující svět ryb a rostlin. V akváriu totiž pěstujete živé tvory, kterým je třeba zajistit ty nejlepší životní podmínky.
S výslednou podobou akvária nakonec souvisí i důsledná starost o tento prvek. Vzhled a detailní provedení jednotlivých komponent zkrátka vypovídá o tom, do jaké míry jste se na pořízení nového akvária připravili a jak se mu věnujete.
Velikost akvária
Prvním rozhodovacím prvkem bude samozřejmě velikost samotného akvária. Jeden z nejzákladnějších a v podstatě také nejviditelnějších elementů. V závislosti na předpokládaném množství ryb, rostlin a dalších prvků, musíte volit také odpovídající vodní prostory. Vzhledem k tomu, že půjde o vaše úplně první akvárium, je vhodnější zakoupit produkty menších rozměrů, které nebudou tak náročné na samotnou údržbu, ale také zajištění života uvnitř.
Za minimální objem je považováno padesátilitrové akvárium. Alespoň pro toho, kdo to myslí s akvaristikou do budoucna opravdu vážně. Optimálním řešením je výrobek stolitrový, který vám předesílá daleko více možností a vypadá i mnohem lépe. Rozměry akvária jsou do značné míry přizpůsobeny i podstavci, respektive stojanu, na kterém bude umístěno. Vždy je však třeba dodržet velice důležitý poměr mezi délkou a výškou akvária. Ten započíná na hodnotě 2:1, tedy metrové akvárium, musí dosahovat výšky maximálně padesáti centimetrů. Opak platí mezi výškou a hloubkou, která by měla být vždy větší.
V neposlední řadě si dejte pozor na samotné situování akvária v domácnosti, především v nadzemních podlažích. Vzhledem k tomu, že jde o velký objem vody, který může dosahovat desítek až stovek litrů, měl by být podklad schopen unést takovou váhu. Většinou se však tato vodní díla staví ke stěně, do klidnějších a prostornějších míst, která umožňují nejen snadnější údržbu, ale působí také ideálním estetickým dojmem. Z pohledu umístění byste se měli vyvarovat snad jenom zakomponování akvária pod nebo před okno, kde bude vystaveno silnému slunečnému svitu, který není vhodný pro vnitřní biologický vývoj.
Vše v jednom nebo nákup ve sklenářství
Z hlediska finálního nákupu akvária se vám nabízí hned dvě nejčastější varianty pořízení. Jednu z nich tvoří klasické zverimexy a specializované obchody s tímto vybavením. V útrobách těchto prodejen zakoupíte povětšinou kompletní sety, tedy akvárium s filtrací, osvětlením a dalšími doplňky, jež tvoří praktický celek sloužící k okamžitému využívání.
Druhou možnost představuje výroba akvária u kvalitního sklenáře, který má s tímto oborem alespoň minimální zkušenosti. V tomto případě si můžete nechat zpracovat akvárium na míru, tedy dle vašich předepsaných rozměrů. Ostatně výsledné dílo může ve finále ztvárňovat naprosto rozdílné tvary, tedy nejenom klasický obdélník.
Základní doplňky domácího akvária
Pokud si domů přinese akvárium bez jakýchkoliv doplňků, nejde ještě o plnohodnotné zařízení, které by mohlo sloužit pro chov jakýchkoliv ryb nebo rostlin. Jak jsme již lehce naznačili výše, součástí akvária je několik důležitých prvků, které efektivním způsobem utváří dokonalé životní podmínky pro vámi chované ryby.
Mezi ty nejzákladnější patří bezpochyby kvalitní filtrace. Systém, který řádným způsobem pročišťuje vodu v akváriu, může nabývat hned dvou nejpoužívanějších provedení. Jde o filtraci vnitřní a venkovní. Rozdíl je snad pouze v ceně a ve snadnějším čištění tohoto systému, které hovoří ve prospěch filtrace vnější.
Zapomínat byste ostatně neměli ani na to, že součástí vašeho akvária budou s největší pravděpodobností exotické druhy ryb, které vyžadují také odpovídající teplotu vody. Té je v běžných pokojových podmínkách téměř nemožné dosáhnout, proto chovatelé často volí speciální topení. V závislosti na velikosti akvária je třeba pořídit správná topná tělesa, která by měla disponovat výkonem v poměru cca 0,5W na jeden litr vody. Teplo je ostatně důležité i pro optimální růst daných rostlin.
Posledním neopomenutelným prvkem je osvětlení, které je pořizováno v obdobném výkonnostním poměru, jako topení. Kromě důležitého svitu pro některé ryby a rostliny, docílíte především osvětlení překrásného podvodního světa, který si můžete vybudovat přímo u sebe doma.
Krásné a funkční akvárium
Pokud si dáte na akváriu opravdu záležet, hlavně tedy na jeho vnitřním vybavení, vhodné volbě fauny i flóry, stane se tento prvek velice důmyslným a propracovaným doplňkem libovolného interiéru. Živou vodní oázou, která si řekne o pozornost nejen vás, ale také každé návštěvy. Jak vybrat vhodné krmivo pro psy
Nepodceňujte péči o svého psa a zaměřte se na vhodný výběr stravy. Přečtěte si řadu hodnotných informací, které vám umožní vybrat pestré a přínosné psí pokrmy.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.