Akvaristika keyboard_arrow_right Akvaristika keyboard_arrow_rightVše o Betta splendens

Obrázek příspěvku: Vše o Betta splendens

Vše o Betta splendens

personaccess_time20.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye182 shlédnutí

Pokud odesíláte nějaké ryby na výstavu, etika a zdraví ryb by měly být Vaším prvořadým zájmem. Tím míním, že bychom měli posílat pouze zdravé a vitální ryby hodné výstav. Ryby s natrženými ploutvemi dorazí do cíle s rozcupovanými ploutvemi, ryby slabé dorazí zcela vysílené nebo utopené. Nic příjemného pro chovatele ani adresáta… V několika málo následujících odstavcích uvedu základní postupy, jak takovou zásilku správně nachystat.

Bojovnice jsou labyrintní ryby závislé na atmosférickém vzduchu, který dýcháme i my, více než na kyslíku rozpuštěném ve vodě. Sáčky proto neplňte celé vodou, ale nechte je ze 2/3 prázdné. Ryby nebalte do sáčků menších nebo větších 10 x 30 cm. Tohle je ideální rozměr pro transport výstavních samců. V takovém sáčku by objem vody měl odpovídat zhruba 1,5 dl vody. Výrazně menší množství vody může být nebezpečné pro závojové samce, kteří si mnohdy ve stresu z přepravy sami rozkousnou ploutev, na kterou by mohli schoulení dosáhnout. Při manipulaci s objemnými sáčky běžných rozměrů, pro přepravu vícero ryb například z akvaristiky, může zase dojít vlivem rozbouřeného objemu vody a nežádoucí volnosti rozplavaných ryb k mechanickému natržení a roztržení ploutví mezi paprsky. Kvůli teplotním ztrátám při přepravě používáme na balení odstátou vodu vytemperovanou o 3 – 4 stupně více než je teplota vody v bettáriích. Nasycení vody huminy nebo vitamíny není ke škodě, snížíte tím tak riziko stresu z přepravy.

Ryby 24 hodin před balením nekrmíme, aby nedocházelo ke zbytečné kontaminaci vody odpadním detritem. Do jednoho sáčku nikdy nedávejte více samců ani samic. Nebalte je ani po párech. Ti profesionalizovanější z nás by sáčky neměli plnit medicinálním kyslíkem (v případě labyrintek vodu nepotřebujeme sytit kyslíkem ani jim spálit žábra) a hobbysti by sáčky zase neměli nafukovat vlastním dechem, obzvláště ne po ránu, kdy ryby chystáme na cestu, ale pouhým rozevřením sáčku a jeho zatažením odshora dolů. Pro vytvoření vzduchové bubliny je nejvhodnější provést uzavření sáčku jednoduchým sklouznutím ruky, svinutím volného konce a zauzlením. Chce to ale mít ten správný gryf, aby uzel sklouzl co nejníže a sáček zůstal pod tlakem v plném tvaru. Vhodné jsou i gumičky, ale nikdy pro to nepoužívejte jen jednu, aby nedošlo k jejímu prasknutí. Takto uzavřený sáček vložíme do sáčku druhého. Zajistíme tím tak jeho pevnost a zabráníme případnému ronění vody ze špatně svařeného dna. Ten již není potřeba uzavírat. První sáček můžeme do druhého vložit i převrácený. Odstraníme tím tak rohy dna, ve kterých ryba neuvízne.

Sáčky popisujeme pouze nesmazatelným fixem podle informací na soupisce balíku, kterou s vyplněnou přihláškou, vyžadují-li to propozice výstavy, pro jistotu také vkládáme do sáčku, aby nedošlo k rozmočení textu. Pokud posíláte i soutěžní kolekce Vašich přátel v jednom balíku, pořadatel výstavy tak pak nebude mít problém ryby identifikovat a na prezenčních listinách jmenovitě přiřadit ke správným chovatelům. Můžete přiložit i Vaše telefonní číslo pro případnou informaci o zdárném doručení ryb.

Takto nachystané a označené sáčky na výšku stavíme do polystyrenových termoboxů nebo lepenkových krabic svépomocí natěsno vyztužených polystyrenovými deskami, které se pro účely zateplování fasád a tak podobně prodávají i v tloušťce několika málo centimetrů. Stejně dobře musí těsnit také víko krabice. Volný objem boxu nakonec vysteleme zmačkaným novinovým papírem. Dovoluje-li nám to rozměr krabice a odpovídá tomu i chladné počasí, do boxu můžeme přidat menší láhev naplněnou ohřátou vodou, aby uvnitř docházelo k pozvolnému poklesu teploty. K nezaplacení jsou Heat-packy, které dokážou hřát až 24 hodin. Není-li to v rozporu s přepravními podmínkami dopravce, na box nalepíme papír s nápisem „Tropické ryby; Uschovejte v teple!“. V případě kurýra Českých drah to své opodstatnění má a na depu Vám po domluvě vyjdou vstříc. Vše včetně doručovacích adres kontrolujte dvakrát.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Yorkshierský teriér

personSimona Chvátilováremove_red_eye175bookmarkPsi

Pokud jste ještě nikdy neměli doma pejska, jsou tito malí teriéři pro začátek jedni z nejlepších. Jsou malí, takže se vám vejdou i do toho nejmenšího bytu a jsou to výborní kamarádi dětí. Ukážeme vám jak se správně o pejska starat, jaké mu připravit bydlení, jak a čím ..

Psoun prériový

personSimona Chvátilováremove_red_eye143bookmarkRůzné

V poslední době je psoun hitem v obchodech se zvířaty a stává se miláčkem domácností. Je možné ho naučit chodit na vodítku a chodit s ním na procházky, ale nevyžaduje to, stačí mu se s páníčkem pomazlit a nechat se pochovat. Psoun se neřadí mezi šelmy psovité, jak by se z ..

Portugalský vodní pes

personSimona Chvátilováremove_red_eye136bookmarkPsi

Jedno z nejstarších, nejveselejších a nejinteligentnějších plemen se konečně zabydlelo i v naší republice! Pes vhodný i pro alergiky a astmatiky. Portugalský vodní pes je prastaré rybářské plemeno, které ještě před pár lety patřilo mezi nejvzácnější vůbec. Dnes se ovšem ..

Psi Husky

personSimona Chvátilováremove_red_eye156bookmarkPsi

Chov těchto psů se stává velmi oblíbený i u nás díky potřebě návratu k přírodě a odpoutání se od přeplněných městských aglomerací. Martin Kotiš začínal s chovem před 13 lety. Oslovilo ho plemeno Siberian Husky. Doslovný překlad „husky“ je drsný, chraptivý. Slova ..

Vše potřebné o mytí koček

personSimona Chvátilováremove_red_eye119bookmarkKočky

Víte, jak o svou kočičí kamarádku správně pečovat, aby byla zdravá a čistá? Vzpomenete si, kdy jste svou kočku naposled koupali? Kočky jsou od přírody čistotnější než pejsci a dbají o svou srst tím, že si ji denně samy „myjí“ svým mrštným kočičím jazýčkem. I ..

LÉČIVÉ ROSTLINY NA NAŠÍ ZAHRADĚ

personSimona Chvátilováremove_red_eye148languagesvet-rostlin.cz

Ono přátelé, nebudete věřit, kolik má příroda léčivých bylinek na naše nejrůznější zdravotní problémy, choroby a neduhy. Také nám ušetří spoustu nemocí a peněz, když se je naučíme znát a budeme vědět, kdy a kde je sbírat i jak je sušit a uschovávat. A o to mě v ..

Vozatajství

personSimona Chvátilováremove_red_eye161languagechovatel-radce.cz

Zapřahat se dá skoro každé plemeno, ale nejlépe se osvědčují pro tento sport koně, kteří pro to byli po staletí šlechtěni, jako lipicáni, kladrubští koně, andalůsani. Z teplokrevných koní holandští KWPN, švédský teplokrevník, svého času frízští koně. My se ..

LETNIČKY A DVOULETKY

personSimona Chvátilováremove_red_eye129languagesvet-rostlin.cz

Jednoleté rostliny neboli letničky jsou rostliny, které přežívají pouze jeden vegetační cyklus. V něm vyklíčí, vyrostou, vykvetou a vytvoří semena pro další sadbu. Poté odumírají. Výhodou letniček je, že kvetou v podstatě po celé své vegetační období, tady od jara až do ..

Budování květinového záhonu

personSimona Chvátilováremove_red_eye241languagesvet-rostlin.cz

Nyní již založíme záhon, připravíme povrch. Po sloupnutí drnu vysazujeme rostliny. Na závěr zalijeme a upravíme povrch do konečné podoby. Při výsadbě jednotlivých rostlin řekneme jména, pěstební nároky jsou vesměs stejné. Na zahradě vily mezi obloukem růží a obloukem s ..

Biologický bazén - koupání bez chloru a chemie

personSimona Chvátilováremove_red_eye182languagesvet-rostlin.cz

V létě je bazén to, co máme na zahradě nejraději. Ale i přesto, že na trhu jsou k dostání stále ekologičtější bazény, do přírodního koupaliště mají hodně daleko. Řešením je 100 % biologické /nebo taky biotopové nebo ekologické/ koupaliště, kde je voda čištěna ..