Psi keyboard_arrow_right Psi keyboard_arrow_rightPsi Husky

Obrázek příspěvku: Psi Husky

Psi Husky

personaccess_time05.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye156 shlédnutí

Chov těchto psů se stává velmi oblíbený i u nás díky potřebě návratu k přírodě a odpoutání se od přeplněných městských aglomerací.

Martin Kotiš začínal s chovem před 13 lety. Oslovilo ho plemeno Siberian Husky. Doslovný překlad „husky“ je drsný, chraptivý. Slova „husky“ se obecně používá pro tažné psy. Alaskan Husky, tak se jim říká u nich na severu.

Povahově jsou to pohodoví psi. Jsou to podle Martina mazlíčkové, kteří by se nechali celý den drbat. Projevují se u nich také rozdíly povah – jako u lidí. Někteří jsou bázliví, někteří jsou blázni. K lidem jsou přátelští.

Tahání saní (v létě se trénuje s vozíky) mají geneticky zakódované. Povely se přejaly z angličtiny. Doprava je dží, doleva hó, hou, je - zůstaň. Učí se už odmalička. Už od čtyř měsíců se jim dávají postroje, aby si zvykali. Štěňata se nechávají běhat na volno, se spřežením, tím se učí. Od osmi měsíců se zkouší malá zátěž a od jednoho roku
už tahají. Je to individuální, záleží na psu. Štěňata se vybírají už odmalička, prodávají se z vrhů v osmi nedělích.

K jídlu jsou pro husky nejlepší granule, ale když se trénuje v zimě, přidává se třeba olej, lůj nebo syrové maso. Granule se vozí také jako krmivo na dlouhé závody (tzv. „longy“, nejdelší mají u nás kolem 300 kilometrů a na Aljašce se jezdí i závod dlouhý 1000 mil), kdy mašér musí vézt na saních zásoby pro sebe i pro psy na několik dní.

Chov těchto psů a ježdění s nimi není jen sport nebo záliba, často se přesunuje do roviny životní filozofie. Martin Kotiš se zajímá se o kořeny toho všeho. O velké severské závody, které se jezdí na oslavu lidského ducha a vytrvalosti, který pokořuje přírodu.

To vše je dostupné i českým nadšencům a Šumava patří k oblíbeným lokalitám tréninkových i vyhlídkových jízd se psím spřežením nebo vozíkem.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Krásně bílý pes, kterého většinou děti označují jako medvídka, pochází z nejsevernějších oblastí Skandinávie.

personSimona Chvátilováremove_red_eye183bookmarkPsi

Krásně bílý pes, kterého většinou děti označují jako medvídka, pochází z nejsevernějších oblastí Skandinávie. Název plemene neznamená, že se jednalo o lidojedy v psí podobě, ale je totožný s názvem jeho kočovných chovatelů – Samojedů pro které byl zcela všestranným ..

Zimní koupání psů

personSimona Chvátilováremove_red_eye126bookmarkPsi

Často vidíme během zimy, že volně pobíhají psi vlezou do potoka, rybníka a nevadí jim, že voda je studená. Stávat by se to určitě nemělo. Jakou péči věnovat pejskům v zimě? Veterináři nejsou vůbec nadšeni, když si pejsci i v zimě užívají koupání v potocích, řekách ..

Želvy

personSimona Chvátilováremove_red_eye149bookmarkTerarijní zvířata

Domácí zvíře je velmi široký pojem. Můžeme tím myslet zvířata, která máme pro radost. Zvířata, která chováme v bytě jako jsou psi a kočky. Domácí zvíře může však být i drůbež a další zvířata. Nejčastějšími mazlíčky jsou však psi a kočky. Pejsci jsou ..

Některá plemena

personSimona Chvátilováremove_red_eye147bookmarkPsi

Pes je opravdu nejlepší přítel človeka, nenahodí pouze tupý věrný pohled, kroutíc při tom ocáskem. Pes vám v některýchpřípadech pomůže s prací, bude si s vámi hrát a dokonce s vámi sdílí radost i žal. Vzhledem k tomu, že pes je přítel lidí prakticky už od pravěku, ..

Lék na zádumčivost - čtyřnohý kamarád rodu Coton de Tulear.

personSimona Chvátilováremove_red_eye138bookmarkPsi

Zajímavé na psících Coton de Tulear pocházející z z Madagaskaru z městečka Tulear . Je, že jsou absolutně neagresivní, stále veselí a velmi přátelští, takže se dokonce doporučuje chovat je proti depresím. Jejich srst navíc nemá podsadu, takže jsou vhodní i k alergikům.Coton ..