Různé keyboard_arrow_right Různé keyboard_arrow_rightMigrace

Obrázek příspěvku: Migrace

Migrace

personaccess_time12.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye208 shlédnutí

Zvířata se během roku pravidelně stěhují.

V našich zeměpisných podmínkách se zvířata stěhují směrem k pólu, tedy na sever. Měnící se klimatické podmínky během roku se totiž projevují změnami ve skladbě rostlinstva, které slouží mnoha druhům jako potrava. Proto se býložravci musejí stěhovat za další čerstvou potravou. Tím pádem se musejí přestěhovat i masožravci, kteří se těmito býložravci živí. Díky změně klimatu, kdy se jižní části stále více oteplují, se mnohá zvířata, která k nám často ani nezavítali rovnou stěhují na naše území. Můžeme tedy na území jižní Moravy sporadicky spatřit i šakali. Stěhují se sem nové druhy ptáků, pro které je na jihu již příliš horko a nebo tam nemají dostatek potravy.

Přesunují se sem i nové druhy hmyzu, s tímto faktorem souvisí i zvýšená možnost nákazy exotickými chorobami. U sudokopytníků v Evropě byla již objevena horečka, které se předtím vyskytovala pouze v Africe. V Itálii se již klade velký důraz na výskyt tygřího komára, který může přenášet encefalitidu a horečky. Tento druh komára se objevil v roce 2001 i v oblasti Švýcarska. Přehled o nových nemocech spojených se stěhováním zvířat má státní veterinární správa. Proto je velmi důležité sledovat dovoz hospodářských i chovných zvířat z cizích oblastí. Takovou oblastí může být v poslední době Krymsko. Zvířata sem mohou přinést konžskou horečku, které je přenášena klíšťaty a komáry. Touto horečkou se mimo zvířat mohou nakazit i lidé.

Proto se před vstupem do Evropské unie musejí důkladně vyšetřit sudokopytníci. Tato zvířata musejí být ošetřena proti klíšťatům a nebo se musejí dát na 21 dnů do izolace. Zkrátka a dobře přirozené i umělé stěhování zvířat s sebou nese řadu rizik, které není radno zlehčovat a nebo přehlédnout.


folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články