Různé keyboard_arrow_right Různé keyboard_arrow_rightLipický kůň

Obrázek příspěvku: Lipický kůň

Lipický kůň

personaccess_time04.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye143 shlédnutí

Bílí koně se vždy těšili velké vážnosti a úctě.

Svědčí o tom staré lidové rčení: "Kdo neseděl na bílém koni, neseděl na dobrém." Bělouši patřili vždy k výsadám králů. Za pradávných časů bývali chováni v posvátných hájích. Asi nejproslulejším ze všech bílých koní je lipický kůň.

 

Domovem Lipického koně je hřebčín Lipica. Leží na krasové planině 416metrů nad mořem, několik kilometrů od známého přístavu Terst ve Slovinsku. Nedaleko je posvátná hora Triglav, která je i na státním znaku této země. Kdysi dávno byl tamníni obyvateli uctíván Slovanský bůh téhož jména. Při jemu zasvěcených bohoslužbách prý byl na věštby používán kůň, na kterého nesměl nikdo vsednout. Kdoví, možná už tehdy se jednalo o prapředka dnešního lipicána. Hřebčín i jeho slavní bílí koně získali své jméno od vísky Lipica. Zdejší oblast byla odedávna proslavena chovem tvrdých a vytrvalých koní, kteří se výborně osvědčovali při dalekých obchodních cestách.

Lipický kůň je vhodný ke klasické drezúře, vozatajství a pro svoji velmi lehce cvičitelnou povahu je velmi často využíván v cirkusech. Lipicáni mívají výbornou povahu. Ochotně se podřizují výcvikové kázni, aniž by ztratili svůj ohnivý temperament. Jsou velmi učenliví, vynikají vysokou inteligencí.

Pro úplné začátečníky se tyto koně příliš nedoporučují, ale pokud už člověk umí trochu jezdit, je to ideální všestranný kůň, vhodný i k dětem.

Tak jako každý kůň potřebuje pravidelný režim dne kvalitní krmení, čistou vodu a čistou a větranou stáj. Všichni koně jsou denně čištěni a podle potřeby a když počasí dovolí, tak jsou i jednou za čas koupáni.

Lipicán je tak dokonale spojen s vídeňskou Španělskou školou, že si téměř nelze představit jedno bez druhého. Ve skutečnosti se však tito bílí koně chovají skoro na celém území někdejší rakousko-uherské monarchie, a nejen pro potřeby vídeňské jezdecké školy v rakouském Piberu. Plemeno se dosud chová v slovinské Lipici, odkud pochází. Drsná vápencová divočina podstatně ovlivnila jeho charakter. Chov lipicána se v posledních desetiletích rozšířil do mnoha evropských zemí a rovněž do Ameriky a Austálie.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Koně: Druhy sedel a jízdy

personSimona Chvátilováremove_red_eye157languagechovatel-radce.cz

Mezi americkým-westernovým sedlem a anglickým sedlem existuje rozdíl, stejně jako tomu je i u způsobu sedlání a vedení koně. Každý typ má své klady a zápory. Anglická sedla vznikla v Anglii v důsledku honební činnosti, ze které následně vznikl sport. Sedla jsou maximálně ..

Vozatajství

personSimona Chvátilováremove_red_eye162languagechovatel-radce.cz

Zapřahat se dá skoro každé plemeno, ale nejlépe se osvědčují pro tento sport koně, kteří pro to byli po staletí šlechtěni, jako lipicáni, kladrubští koně, andalůsani. Z teplokrevných koní holandští KWPN, švédský teplokrevník, svého času frízští koně. My se ..