Okrasné ptactvo keyboard_arrow_right Okrasné ptactvo keyboard_arrow_rightKanárci v bytě

Obrázek příspěvku: Kanárci v bytě

Kanárci v bytě

personaccess_time14.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye151 shlédnutí

Má kanár něco společného s Kanárskými ostrovy?

Do Evropy se dostal kanár, který patří do druhu pěnkavovitých, právě z Kanárských ostrovů díky Španělům, kteří je ve 14. století navštívili při svých mořeplaveckých cestách. Přivezli nádherné ptáčky do Evropy a začali je množit a prodávat. Ale prodávali jen samečky a samičky si nechávali, aby jim zůstal monopol k těmto tvorečkům. Zlatí ptáčci s nádherným hlasem byli žádaní zpočátku hlavně na královských dvorech.

Chov kanára a kanárčí zpěv
Kanár, kterého ve volné přírodě v Evropě neuvidíte, se dožívá i 15 - 17 let, pokud je o něj dobře pečováno. Například nesmí mít nadváhu, protože pak může zemřít na infarkt. Jinak však nevyžaduje nějakou speciální péči. Stačí mu klec o rozměrech 40 x 30 x 30 cm. Na jejím dně by měl mít říční písek. Pokud by majitel kvůli případnému nepořádku chtěl dát na dno klícky noviny, nic mu v tom nebrání. Akorát pak musí mít kanár trochu říčního písku v krmítku, protože ten potřebuje na strávení potravy ve volátku. Pak už stačí jen dostatek vody a trochu řepky, leskavice, mleté slunečnice, lněného semínka či loupaného ovsa. To všechno se prodává ve směsích v každé prodejně pro zvířátka.

Kanára neučí zpívat jeho majitel, zpívat umí kanáři sami. Existují však soutěže ve zpěvu, na které se kanáři speciálně připravují. Příprava spočívá pouze v tom, že se umístí do klecí, kde na sebe navzájem nevidí a tak se mohou nerušeně věnovat svému trylkování. Tato chovatelská tradice pochází z Německa, kde v začali chovat kanáry kvůli horníkům, kteří pracovali v dolech. Když se v dole vyskytly nebezpečné důlní plyny, byli záchranou právě kanárci, kteří přestali zpívat. To sloužilo horníkům jako signál pro okamžitý odchod na povrch.

Druhý směr chovatelství je rozvinutý v Holandsku a Belgii, kde se chovají kanáři kvůli své barevnosti. Prarodiče kanárů byli totiž zelení a postupným šlechtěním bylo docíleno různých barevných odstínů. Barevné kanárky zastupují hlavně žlutí, strakatí a tmaví.

Třetí chovatelská dráha má původ v Anglii. Kanáři se zušlechťují ve velikosti. Existují tedy například kanáři ve velikosti kosa nebo naopak úplně miniaturní.

Množením kanárů
Kanáři se v zajetí velice dobře množí. Každý nově narozený kanárek dostane na nožičku kroužek, kde jsou přesné údaje o roku a místě jeho narození i o chovateli, takže se například nemůže stát, že při soutěžích ve zpěvu, který se hodnotí pouze jednou za kanárkův život, by mohl jeden kanár soutěžit víckrát.

Kanár a cestování
Klec s kanárkem se může volně přenášet i převážet, takže vůbec nevadí, když budeme mít kanára doma a pak zase například na chalupě. Musíme jen dát pozor, aby nebyla umístěná v průvanu, protože průvan kanárek nesnáší a může dokonce zemřít.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Psoun prériový

personSimona Chvátilováremove_red_eye144bookmarkRůzné

V poslední době je psoun hitem v obchodech se zvířaty a stává se miláčkem domácností. Je možné ho naučit chodit na vodítku a chodit s ním na procházky, ale nevyžaduje to, stačí mu se s páníčkem pomazlit a nechat se pochovat. Psoun se neřadí mezi šelmy psovité, jak by se z ..

Želvy

personSimona Chvátilováremove_red_eye149bookmarkTerarijní zvířata

Domácí zvíře je velmi široký pojem. Můžeme tím myslet zvířata, která máme pro radost. Zvířata, která chováme v bytě jako jsou psi a kočky. Domácí zvíře může však být i drůbež a další zvířata. Nejčastějšími mazlíčky jsou však psi a kočky. Pejsci jsou ..

Historie koček

personRedakceremove_red_eye203bookmarkKočky

První kočky začaly žít ve společnosti lidí asi před 10-12 000 lety, tedy v době, kdy člověk přestal kočovat. Bezpochyby je k tomu vedl fakt, že v okolí lidských obydlí získávaly snadněji potravu. Nejprve šlo o soužití zcela volné, kočky se pohybovaly v okolí lidských ..

FUCHSIE

personSimona Chvátilováremove_red_eye152languagesvet-rostlin.cz

FUCHSIE JE VELICE POPULÁRNÍ KVĚTINA, KTERÁ VÍCE NEŽ PŮL ROKU ZDOBÍ NÁŠ DŮM ČI ZAHRADU. JEJICH DOMOVEM JE MEXIKO A JIŽNÍ AMERIKA. PRÁVĚ DO HLOUBI STŘEDO A JIHOAMERICKÝCH PRALESŮ PODNIKALI SBĚRATELÉ ROSTLIN VÝPRAVY, ABY ZÍSKALI ROSTLINY, KTERÉ DOSLOVA UCHVÁTILY PĚSTITELE ..