Různé keyboard_arrow_right Různé keyboard_arrow_rightChráněná zvířata

Obrázek příspěvku: Chráněná zvířata

Chráněná zvířata

personaccess_time12.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye130 shlédnutí

V tomto článku se budeme zabývat chráněnými zvířaty, které žijí v našich lesích.

Prvním z nich je rys ostrovid. Jeho latinské jméno je Lynx lynx. Rys je nejaktivnější v noci a v podvečer. Ve dne se rád sluní na vyvýšených místech, Jeho hlavní potravou je srnčí zvěř, kterou rozená až na půl kilometru. Pokud jej potkáte ve volné přírodě, nemusíte se bát, protože rys je velmi plaché zvíře. Žije samotářským živote, pečlivě si hlídá svoje teritoriu proti ostatním samcům. Dovolí pouze když se jeho teritorium překrývá s opačným pohlavím. Mláďata se rodí na začátku léta a jsou kojena celý rok.

Postupně se osamostatňují, ale na svou vlastní cestu se vydávají kolem třetího roku života, kdy za novým teritoriem urazí i třicet kilometrů denně. Dalším ohroženým druhem u nás je netopýr ušatý. Netopýr přežívá v kmenech starých stromů, odkud se vydává na lov pouze v noci. Má poměrně široká křídla, díky kterým může velmi dobře manévrovat v prostoru. Svoji kořist hledá někdy pouze pomocí sluchu. Sbírá hmyz, pavouky, mouchy, moly a chrobáky ze stromů. K orientaci využívá jako ostatní druhy netopýrů echolokaci. Vysílá ultrazvukové vlny, které se odráží od okolních překážek. Podle rychlosti jejich návratu pozná jak daleko jsou překážky vzdáleny. Pro lidské ucho jsou jeho frekvence neslyšitelné. Jeho latinské jméno je Plecotus auritus. Dalším chráněným zvířetem v našich lesích je puštík bělavý, latinsky Strix uralensis. Tento tvoreček byl považován již v první polovině dvacátého století za vyhynulý druh.

Je to původní šumavský obyvatel. Dnes zde žije asi dvacet párů, které se živí veverkami, čolky, hmyzem, drobnými ptáky a hlodavci. Jejich peří je velmi husté a měkké. Díky tomu je jejich let velmi tichý a umožňuje přiblížení se ke kořisti. Hnízdí ve starých kmenech nebo opuštěných hnízdech jiných dravců, které si pečlivě brání před vetřelci. Loví v podvečer a v noci, v době mláďat jej zahlédnete i přes den.


0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Migrace

personSimona Chvátilováremove_red_eye209bookmarkRůzné

Zvířata se během roku pravidelně stěhují. V našich zeměpisných podmínkách se zvířata stěhují směrem k pólu, tedy na sever. Měnící se klimatické podmínky během roku se totiž projevují změnami ve skladbě rostlinstva, které slouží mnoha druhům jako potrava. Proto se ..

Želvy

personSimona Chvátilováremove_red_eye149bookmarkTerarijní zvířata

Domácí zvíře je velmi široký pojem. Můžeme tím myslet zvířata, která máme pro radost. Zvířata, která chováme v bytě jako jsou psi a kočky. Domácí zvíře může však být i drůbež a další zvířata. Nejčastějšími mazlíčky jsou však psi a kočky. Pejsci jsou ..

Křeček

personSimona Chvátilováremove_red_eye143bookmarkRůzné

Křeček zlatýZnámý také jako křeček syrský, u nás nejoblíbenější druh křečka. Je třeba upozornit na fakt, že jako křeček zlatý se označuje celý druh včetně plemen a nikoli jen zlatohnědě zbarvení křečci.Křeček saténový, strakatý, panda, aj. nejsou zvláštní druhy, ..

Péče o zraněné živočichy

personSimona Chvátilováremove_red_eye102bookmarkRůzné

Ne každé zvíře má to štěstí mít svého páníčka a bezpečný domov. Zejména to platí pro zvířata žijící ve volné přírodě. O ta, která mají štěstí v neštěstí, se starají speciální zvířecí stanice. Stanice je průkopníkem v péči o poraněná zvířata z volné ..

Biostribro

personSimona Chvátilováremove_red_eye181bookmarkPotřeby

Koloidní stříbro léčí zvířataKoloidní stříbro a zvířata? Často jediná šance!Máme spousty pozitivních ohlasů od majitelů zvířat a jejich léčby nemocných zvířat. U zvířat je zajímavé, že účinky koloidního stříbra není možné "schovat" za tzv. placebo efekt. U ..

SÁZENÍ JEHLIČNANŮ

personSimona Chvátilováremove_red_eye349languagesvet-rostlin.cz

Jehličnany se stávají rok od roku neodmyslitelnou součástí okrasných zahrad, ale i jiných prostranství, která jsou skvělým místem pro odreagování a kde každý z nás nachází klid pro odpočinek a relaxování. Jehličnaté stromy dodávají zahradám obrovské kouzlo a je ..

Chov koz, kozí farma

personSimona Chvátilováremove_red_eye219languagechovatel-radce.cz

Kozy byly poměrně nadlouho vytlačeny z běžných chovů. Dnes se vracejí především na specializovaných farmách, jak se rozšiřují poznatky o kladném přínosu kozího mléka a dalších produktů pro lidský organismus. Dozvíme se jak taková koza vůbec přesně vypadá a jak se o ni ..