Akvaristika keyboard_arrow_right Akvaristika keyboard_arrow_rightAkvaristika - problémy mořských a ..

Obrázek příspěvku: Akvaristika - problémy mořských a sladkovodních ryb a jejich prevence

Akvaristika - problémy mořských a sladkovodních ryb a jejich prevence

personaccess_time04.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye140 shlédnutí

Při domácím chovu akvarijních rybiček jsou si problémy, které se mohou vyskytnout jak u mořských, tak i u sladkovodních nádrží, podobné.

Největším problémem při snaze udržet prostorově omezený ekosystém, který je živočichům přirozený, je odbourávání odpadových látek jakými jsou např. dusičnany a fosfáty, což je způsobeni nedostatečnou či špatnou filtrací. V přirozených podmínkách totiž živočichové využívají obrovské množství prostoru. Jak poznáme, že něco není v pořádku? Způsobů, jak problém odhalit, je několik.

Testování
Prvním je provedení speciálního, komplexního testu. U mořských nádrží vás přijde asi na 5000 Kč. Preventivně bychom ho měli provádět 2x ročně.

Tvorba řas
Množství škodlivých látek můžeme také odhadnou podle toho, kolik se v akváriu tvoří řas. Konkrétní látku vyskytující se v ekosystému akvária poznáme podle barvy a typu řasy, která se v nádrži začne tvořit.

Rozšíření řas se dá do určité míry ovlivňovat intenzitou a délkou svícení. Tvorbě některých řas tedy můžeme předejít tím, že budeme déle a více svítit, což ovšem jiným řasám naopak prospívá a budou se po nádrži šířit rychleji.

Máme-li v nádrži příliš velké množství fosfátů, dusičnanů, či vysoké PH, objeví se řasa zbarvená spíše do zelena.

Pokud se hladina fosfátů a dusičnanůpohybuje pod spodní hranicí potřeb ekosystému a i PH je nižší, řasa má fialovohnědou barvu.

Další látka ve větším množství nežádoucí, která se opět projevuje výskytem řas, je kalcium. Je-li v nádrži vysoké množství kalcia, vyskytne se tenká a vláknitá řasa.

Při příliš malém množství kalcia řasa pokryje různé oblasti nádrže řasovým filmem.

Pozorování živočichů v akváriu
Další způsob, jak odhalit špatnou filtraci, je pozorování chování samotných živočichů. Hlavními Ukazateli jsou například ztráta barvy, apatie, polehávání po dně a nepřijímání dostatečného množství potravy.

Nemoci, jejich prevence a odstranění
Dalším velkým problémem v umělých ekosystémech mohou být kožní nemoci způsobené parazitem nazývaným ichthis, krupička, či kožovec. Tento parazit šedé barvy dorůstá až do velikosti 1 mm a vyskytuje buď přímo v rybách, nebo je obsažen v živém planktonu. Na živočicha se upne zapíchnutím do kůže a spotřebovává jeho ochranný sekret či krev. Tento otvor otevírá bránu mykózám. U menších ryb v případě pokrytí žáber může způsobit i zadušení. Účinnou léčbou je zvýšení teploty vody na 28 0C a u sladkovodních nádrží přidání 1 polévkové lžíce obyčejné soli na každých 50 l vody. Nechtěnému poranění ryb zabráníme rozpuštěním soli v malém množství vody ve sklenici. Ichthis se nedá nikdy vyhubit docela, protože i po odstranění z kůže ryb zůstává součástí jejich trávícího traktu.

Další, velmi často se vyskytující nemocí, jsou plísně. Plísně se mohou vyskytnout z několika důvodů - snížení vodního PH nebo zranění ryby. Způsob léčby je samozřejmě zvýšení PH a můžeme k tomu použít i ozonizátor či UV lampu. Plísně se vyskytují v mnoha barevných odstínech od bílé až po tmavě šedé.

Vyskytnout se může i onemocnění způsobené krvavými bakteriálními kulturami, jehož odstranění, prevence a léčba jsou podobné jako u plísní. Poznáme ho na rybách - na povrchu šednou, mohou mít propadlá těla, potažené oční bulvy či stažené ploutve.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Chovatelské potřeby, akvaristika, teraristika

personRedakceremove_red_eye139bookmarkPotřeby

Chovatelské potřeby se řadí do skupiny spotřebního zboží. Granulky a konzervy totiž budete potřebovat po celý život Vašeho pejska nebo kočičky.Nejen psíci a kočičky jsou ale u nás oblíbená domácí zvířátka. Rodiče totiž děti mnohdy „odbydou“ křečkem, morčátkem ..

Vše o Betta splendens

personRedakceremove_red_eye183bookmarkAkvaristika

Pokud odesíláte nějaké ryby na výstavu, etika a zdraví ryb by měly být Vaším prvořadým zájmem. Tím míním, že bychom měli posílat pouze zdravé a vitální ryby hodné výstav. Ryby s natrženými ploutvemi dorazí do cíle s rozcupovanými ploutvemi, ryby slabé dorazí zcela ..

Výběr domácího akvária

personRedakceremove_red_eye211bookmarkAkvaristika

Rozhodli jste se do svého domácího interiéru zakomponovat veliké moderní akvárium, jehož obsah vám bude dělat každý den radost? Potom se vám možná hodí náš stručný návod, jak se dopracovat k velikostně ideálnímu akváriu a na jaké komponenty není radno z hlediska správné ..

Aby vaše kočka žila déle

personSimona Chvátilováremove_red_eye154bookmarkKočky

Kočky jsou pověstné svou mrštností a obratností. Sami to asi znáte – kolikrát se protáhnou i tak úzkými místy, že je to někdy až k neuvěření. Přesto i ony milují lenošení a dokážou hodiny a hodiny ležet a odpočívat. Troška pohybu navíc by jim neuškodila, co myslíte? ..

Je vaše kočička unavená a podrážděná? Možná je příčina zcela jiná, než si myslíte!

personSimona Chvátilováremove_red_eye156bookmarkKočky

Lidé i kočky potřebují ke svému správnému prospívání vhodnou a vyváženou stravu. Ale nebuďte na omylu, stravování vaší kočičky by nemělo končit u přetékající misky žrádlem. Pro její psychickou i fyzickou pohodu musíte myslet i na dostatečný přísun vitaminů. Vitar je ..

PAŽITKA JE DOBRÁ NEJEN NA CHLEBA

personSimona Chvátilováremove_red_eye106languagesvet-rostlin.cz

Je mezi námi opravdu jen málo lidí, kteří si v tomto období nevychutnávají čerstvý chléb namazaný sádlem či máslem a hustě posypanou a na drobno nakrájenou pažitkou. řeč o „šnytlíku“ neboli o pažitce Jedná se o rostlinu s dutými jasně zelenými listy, která tvoří ..

Biologický bazén - koupání bez chloru a chemie

personSimona Chvátilováremove_red_eye183languagesvet-rostlin.cz

V létě je bazén to, co máme na zahradě nejraději. Ale i přesto, že na trhu jsou k dostání stále ekologičtější bazény, do přírodního koupaliště mají hodně daleko. Řešením je 100 % biologické /nebo taky biotopové nebo ekologické/ koupaliště, kde je voda čištěna ..

Kopr vonný

personSimona Chvátilováremove_red_eye130languagesvet-rostlin.cz

Kopr má nezaměnitelné aroma, hojně se využívá v kuchyni, i jako léčivá rostlina. Znali jej už staří Egypťané a Římané. Jedná se o pěstovanou rostlinu, která výjimečně zplaňuje.Drogou je především semeno, sbírané na podzim po úplném dozrání. Nebo nať sbíraná v ..

Koriandr setý

personSimona Chvátilováremove_red_eye148languagesvet-rostlin.cz

Koriandr je pěstovaná bylina, která vyžaduje slunné, chráněné vlhčí stanoviště s výživnou půdou.Drogou jsou dvounažky sbírané před úplnou zralostí, zhruba v měsíci srpnu.Droga obsahuje silici s vysokým obsahem linalolu, dále zde nacházíme geraniol, borneol, cymen, ..

Jinan dvoulaločný

personSimona Chvátilováremove_red_eye154languagesvet-rostlin.cz

Jinan je dvoudomý strom, který dorůstá do výšky dvaceti pěti metrů. Má šedavou borku a dlouze řapíkaté listy. Čepel listů je plochá, většinou se dvěma laloky, na bázi s klínovitě vějířnatou žilnatinou. Jedná se zřejmě o poslední žijící fosílii. Jinany dnes rostou ..