Výsledky vyhledávání v sekci Kočky na dotaz koček

Chov perských koček

access_time05.duben 2020personSimona Chvátilová

Pár užitečných tipů, jak chovat (nejen) perské kočky.Jak a kde si kočku pořídit?Rozhodneme-li se chovat jakoukoli kočku, musíme si nejprve ujasnit, co od chovu očekáváme, chceme-li kočku - příjemného domácího společníka, nebo máme-li s kočkou výstavní, případně chovatelské záměry. V obou případech je vhodné pořídit si kočku s průkazem původu u  renomovaného chovatele. Ovšem ne každá kočka narozená na chovné stanici má šanci obstát v těžké konkurenci na výstavách a od toho se odvíjí i její cena. Další možností, jak získat perskou kočku, je návštěva soukromého útulku. Do útulků lidé často kočky odkládají, když se například změní jejich situace doma, projeví se alergie na kočky, anebo jednoduše proto, že už nemají chuť se o zvíře starat.Péče o perskou kočkuChováme-li doma kočku, je vhodné investovat do kvalitního krmení. Konkrétně pro perské kočky se vyrábí speciální granule, které zajistí „peršanům“ krásnou srst a zdravé ledviny. Díky speciálnímu tvaru se perským kočkám, které se vyznačují zploštělým čumáčkem, také lehce jí. Perská kočka je určena výhradně do bytu. Při chovu perských koček musíme věnovat zvláštní pozornost jejich srsti. Je nutné pravidelné, nejlépe každodenní česání a občasné pudrování kožíšku, aby se odstranila přebytečná mastnota. Samozřejmostí je péče o oči kočky, které kvůli zkráceným slzným kanálkům často slzí. Kočku je nutno pravidelně odčervovat a očkovat. V případě, že chováte kočku výstavní, je také vhodné zajistit testy a případné vakcinace na FIP, FIV a FeLV (FIV - virus kočičí imunodeficience - ztráty imunity. Může se projevovat hubnutím, zánětem dásní, chronickými problémy (např. rýmou). FeLV tzv. "leukóza" - viróza, způsobuje silné oslabení imunitního systému a sklon k nádorovému bujení. Projevuje se podobně jako FIV.FIP - viróza - infekční zánět pobřišnice. Projevuje se horečkami, kočka je unavená, málo žere, nereaguje na léčbu antibiotiky).Pořídíme-li si kočky „na mazlení“, u kterých neplánujeme odchovat koťata, doporučuje se, nechat je vykastrovat, a to i ze zdravotních důvodů. Totéž platí i u kocourů, kde nás k tomu nutí také jejich čichově velmi výrazné značkování.

folder_openPřiřazené štítky

Vše potřebné o mytí koček

access_time03.květen 2020personSimona Chvátilová

Víte, jak o svou kočičí kamarádku správně pečovat, aby byla zdravá a čistá? Vzpomenete si, kdy jste svou kočku naposled koupali? Kočky jsou od přírody čistotnější než pejsci a dbají o svou srst tím, že si ji denně samy „myjí“ svým mrštným kočičím jazýčkem. I přesto bychom je jako jejich majitelé měli čas od času umýt ve vodě, a to i přesto, že ji kočky zrovna nemilují. Máte-li tedy kočičku, která se vody štítí, obrňte se pevnými nervy a před jejími ostrými drápky se raději ochraňte rukavicemi. Pokud máte to štěstí, že vaší kočce voda nevadí, gratulujeme. Nejlepší je navykat ji na vodu od doby, kdy je ještě kotě.S FREKVENCÍ TO NEPŘEHÁNĚJTESice je mytí kočky potřeba, ale také není dobré to s ním přehánět. Ideální je mýt ji přibližně 2-4krát do roka. Častější mytí by mohlo být riskantní, protože se smývá i přirozená ochranná vrstva, která kočku hrání před nepříznivými vlivy vnějšího okolí a kočičí srsti ubývá tuk.MYTÍ VE VODĚExistuje mytí dvojího druhu. Buďto svou kočku můžete mýt ve vodě, ideálně v nějaké vaničce, nebo pokud vaše kočka vodu nesnáší, můžete zvolit mytí nasucho. K mokrému mytí si připravte nádobu na mytí (například lavor), protiskluzovou podložku, kočičí šampon a starý ručník. Při samotném mytí se snažte kočku uklidňovat – mluvte na ni klidným hlasem a nezapomeňte ji pochválit, jak je hodná. Aby alespoň trochu zapomněla na fakt, že je ve vodě, je dobré ji při koupeli drbat na místech, kde to má ráda. Třeba se vám povede i to, že začne vrnět, což by byla jasná známka úspěchu. Dejte pozor, aby se při mydlení šamponem nedostala část pěny do očí nebo do čumáčku. Po namydlení pěnu důkladně opláchněte a kočičku osušte.SUCHÉ MYTÍRozhodnete-li se zvolit raději mytí nasucho, nabízí se vám několik možností, jak to provést. Dají se sehnat suché šampony pro kočky, jsou i různé alternativní metody suchého mytí – například mytí otrubami, což jsou odpadní produkty z obilí. Takovéto mytí je vhodné spíše u krátkosrstých koček. Otruby se dají na dvacet minut do trouby vyhřáté na 150 °C, poté se (až trochu vychladnou) jemně vetřou do kočičí srsti. Následně se otruby z kočičího kožíšku vykartáčují a je hotovo.JEN MYTÍ NESTAČÍPouhým mytím, i když je důkladné, se však nelze ubránit tomu, aby v srsti vaší kočičky nepřežívali parazité – v letním období nejčastěji klíšťata. Doporučujeme proto používat jako prevenci ochranu například v podobě antiparazitních obojků Foresto. Díky kombinaci pravidelného mytí a důkladné prevenci budete spokojení vy i vaše kočička. A to je to nejdůležitější! 

folder_openPřiřazené štítky

Víte o nich všechno? 5 věcí, které by jste měli vědět o Sphynx

access_time03.květen 2020personSimona Chvátilová

Víte o nich všechno? 5 věcí, které by jste měli vědět o Sphynx Tato podivná, holá koťátka jsou poměrně unikátní, a známá všem díky zajímavým vlastnostem. I když všichni známe Sphynx jako kočku bez srsti, existuje mnoho dalších vlastností, které jsou fascinující. Zde je 5 věcí, které byste netušili:1. Nejsou úplně bez srstiSphynx vypadají, že nemají žádnou srst, ale ve skutečnosti jsou pokryty tenkou vrstvou drobounkých “neviditelných” chloupků.  Jsou měkké a příjemné na dotek, trochu připomínají jelenici. Ve skutečnosti tedy nejsou zcela bez srsti, ale jsou naprosto bez vousů!!!2. MazleníVzhledem k jejich nedostatku tepla, rády mnout těla svých majitelů, aby se zahřály. To i přes to, že jejich tělesná teplota je o 4 stupně vyšší než u jiných plemen. Sphynx se tak velmi rád mazlí. Je o nich známo, že jsou sladké a milující.3. Nenechte se zmást jejich jménemPřes starověké kořeny, však bezsrsté plemeno sphynx vzniklo v Kanadě v roce 1966 jako výsledek mutovaného genu. Vzhledem k jejich elegantní tvarům, pozoruhodným očím a uším jako netopýr na jejich úzké tváři, vypadají sphynx jako pocta staroegyptských soch.4. Vykoupat, prosím!Protože toto plemeno nemá pravou srst, aby absorbovala oleje z těla jako u běžných koček, musí se často koupat, aby se zabránilo zápachu.. Plus se všemi těmi vráskami, to je pro samotnou Sphynx moc náročné.5. Musí hodně jíst.Vzhledem k vyšší tělesné teplotě, toto plemeno vyžaduje téměř 2-2,5 krát více potravin, než jakékoliv jiné plemeno, aby jejich tělo zahřály. Aby se udržely dlouho v teple, většinou najdete Sphynx na sluníčku u okna, nebo v něčí náruči. Ale nenechte tyto kočky venku na přímém slunečním světle, protože nezvládnou škodlivé sluneční paprsky a velmi snadno se spálí.

folder_openPřiřazené štítky

Je vaše kočička unavená a podrážděná? Možná je příčina zcela jiná, než si myslíte!

access_time03.květen 2020personSimona Chvátilová

Lidé i kočky potřebují ke svému správnému prospívání vhodnou a vyváženou stravu.Ale nebuďte na omylu, stravování vaší kočičky by nemělo končit u přetékající misky žrádlem. Pro její psychickou i fyzickou pohodu musíte myslet i na dostatečný přísun vitaminů. Vitar je tradiční česká firma založená v roce 1990. Specializuje se na doplňky stravy nejen pro mazlíčky, ale i pro jejich páníčky. Produkty přispívají k naplnění trendů zdravého životního stylu, prevence nemocí a podpoře zdraví.Jedním z jejich produktů je i Nomaad Multivitamin Forte, který v malém želé ukrývá vitaminy vhodné u fyzicky i psychicky zatěžovaných zvířat, v období březosti a u starších psů a koček. A co je na něm nejlepší?Že našim mazlíčkům moc chutná!

folder_openPřiřazené štítky

Historie koček

access_time13.květen 2020personRedakce

První kočky začaly žít ve společnosti lidí asi před 10-12 000 lety, tedy v době, kdy člověk přestal kočovat. Bezpochyby je k tomu vedl fakt, že v okolí lidských obydlí získávaly snadněji potravu. Nejprve šlo o soužití zcela volné, kočky se pohybovaly v okolí lidských obydlí, a trvalo velmi dlouhou dobu, než si je člověk začal pozvolna ochočovat.Počátky ochočování koček se datují asi do období před 8000 lety, z této doby také pocházejí nejstarší dochované údaje o soužití koček s lidmi v podobě sošek nalezených v Anatólii. Za kolébku chovu koček se však všeobecně považuje Egypt. Zde bylo nalezeno obrovské množství důkazů o vzájemném soužití koček a lidí. Z Egypta pocházejí desítky vyobrazení koček a také mnoho kočičích mumií, neboť v Egyptě byla kočka uctívána a požívala velká privilegia. V podobě kočky byli dokonce zobrazováni někteří bohové, jako bohyně plodnosti Bastet nebo bůh slunce Ra. K uctívání koček měli Egypťané velmi pádný důvod. Kočky totiž ochraňovaly sýpky s obilím před hlodavci, což mělo pro tehdejšího člověka doslova životní význam. Jiné prostředky k hubení hlodavců k dispozici nebyly, a když uvážíme, že jediná kočka uloví za rok přes 1000 myší, byla tato zvířata skutečně významnými, ba nepostradatelnými pomocníky. Kočky chované kvůli hubení hlodavců nazýváme kočky pracovní a do doby zhruba před sto lety to byl také jediný účel, proč byly kočky chovány. Dodnes, přestože má lidstvo k dispozici vysoce účinné chemické látky hubící hlodavce, jsou případy, kdy je kočka stále bezkonkurenční. Na obtížně přístupná místa nebo v případě, kdy hrozí znečištění potravin jedem, se rozhodně nabízí jako nejlepší deratizátor osvědčená kočka. V posledním století se však stále výrazněji chová také z jiných důvodů. Stala se společenským zvířetem a jejím chovem se zabývají statisíce lidí na celém světě. Výhoda kočky spočívá zejména v tom, že je možno ji držet bez potíží v městském bytě a nepotřebuje věnčit. A tak se lidé, kteří by jinak mohli jen velmi obtížně chovat nějaké zvíře pro radost, čím dál tím častěji rozhodují pro kočku. Tím nastaly i pro kočku v lidské společnosti určité změny.Dříve vzbuzovala zmínka o plemenech koček většinou shovívavý úsměv, dnes je vlivem různých propagačních akcí, jako například výstav koček, veřejnost již poměrně dobře informována a kočka jako objekt chovatelství získává stále více příznivců.Například i mezi dítětem a kočkou často vznikne pevný citový vztah, samozřejmě ale také záleží na plemeni, některé je více, či méně vhodné k dětem.

folder_openPřiřazené štítky

Výsledky vyhledávání v sekci Různé na dotaz koček

Potkani s rodokmenem

access_time05.duben 2020personSimona Chvátilová

Seznámíme vás nejen s problematikou chovu potkanů, ale hlavně upozorníme na to, že toto zvíře může mít překvapivě i rodokmen, jezdit na soutěže, že existují speciální chovné stanice – prostě tak, jak je to i u psů, koček, apod.Potkan je malé, nenáročné zvíře, proto se hodí do každého bytu. Je velmi aktivní a inteligentní a za chvilku, kterou mu denně věnujete, se dokáže odvděčit obrovskou přítulností a naučí se například přijít na zavolání.Oproti některým dalším mazlíkům, které si v obchodech se zvířaty můžete pořídit, je velmi společenský a mnoho jedinců (záleží samozřejmě na povaze) blízkost a společnost člověka přímo vyhledávají.Není pravda, že páchnou a jestli že tomu tak je, příčinou je vždy pouze nevyčištěná podestýlka, zvíře jako takové nepáchne. Pravdou také je, že jsou až úzkostlivě čistotní, dokazují to několikrát za den, kdy se pečlivě myjí. Hygienu nezanedbají např. po každém výletu ven z klece.Nejviditelnější odlišností mezi jednotlivými varietami potkanů je nejspíše srst. Rozeznáváme základní druhy, nejznámější jsou:- STANDARDNÍ srst ( hladkosrstí )- REX (mají zvlněnou srst odstávající kolmo od těla, na pohmat tvrdší a zakroucené fousky)- FUZZ (mají sametově jemnou kraťoučkou srst, někdy bývá hustá, někdy řidčí, a krátké zakroucené fousky)Dvě variety také rozlišujeme podle posazení uší na hlavě. Standrtní ouška jsou malé kornoutky posazené nahoře na hlavě v linii s očima a směřující vzhůru. Dumbo ouška jsou spíše po stranách hlavy, jsou plochá a směřující spíše do stran.Další odlišností je barva, těch jsou desítky, a popř. kresba, kde je výběr také obrovský.

folder_openPřiřazené štítky